Winter Athletics Roundup - February 21
Tihmily Li, Communications Officer
Here are the latest results from our Grizzlies.
Alpine Skiing
U14 and Sr Alpine Skiing
Note: ‘School-trained’ refers to skiers who only compete with the school while ‘Open’ refers to skiers who compete outside of school.
Jan 24: The team raced at Mansfield Ski Club. Here are the results from the meet!
For the U14 team:
Rylie Gilchrist ‘28 placed 2nd for U14 Females
Will Hossack ‘28 placed 5th for U14 Males
Natalie Sinclair ‘28 placed 9th for U14 Females
Riley Wellman ‘28 placed 6th for U14 Females
The U14 Female team finished 2nd at the meet
For the Sr team:
Greenwood’s Open Female team finished 2nd at the meet
Thomas Douglas ‘24 placed 12th for the Open Male category
Evan Edgell ‘24 placed 6th for the School-trained Male category
Michele Horak ‘24 placed 2nd for the Open Female category
Nate Marsh ‘27 placed 13th for the Open Male category
Charlie Pepper ‘27 placed 6th for the Open Male Category
Sarah Shields ‘26 placed 12th for the Open Female category
Feb 7: The team competed at Mansfield Ski Club. Here are some notable results from the day!
For the U14 team:
Leonardo Aspesi ‘28 ranked 15th overall for U14 Males
Rylie Gilchrist ‘28 ranked 4th overall for U14 Females
Will Hossack ‘28 ranked 3rd overall for U14 Males
Sam Robertson ‘28 ranked 14th overall for U14 Males
Natalie Sinclair ‘28 ranked 5th overall for U14 Females
Riley Wellman ‘28 ranked 2nd overall for U14 Females
For the Sr team:
Greenwood’s Open Female team finished 3rd while the Open Male team finished 5th
Thomas Douglas ‘24 ranked 9th overall for Open Male category
Evan Edgell ‘24 ranked 4th overall for the School-Trained Males category
Logan Fraser ‘25 ranked 2nd overall for the Open Female category
Charlie Pepper ‘27 ranked 8th overall for the Open Male category
Sarah Shields ‘26 ranked 8th overall for the Open Female category
Feb 14: The team raced at Devil’s Glen. Here are some notable results from the races!
Greenwood’s Open Male team ranked 3rd and the School-Trained Male team ranked 5th overall
Michele Horak ‘24 finished first in the Open-Female division.
For Open-Male races, Thomas Douglas ‘24 tied with Nate Marsh ‘27 for 9th place and Charlie Pepper ‘27 placed 12th
For School-Trained Female races, Georgia Robinson ‘24 finished 12th
For School-Trained Male races, Evan Edgell ‘24 placed 6th, followed by Sam Parsons ‘25 in 15th place and Thomas Lockwood ‘27 in 22nd place
With the results from the meet, our skiers’ ranks during the CISAA season are:
Thomas Douglas ‘24 ranked 11th overall in the Open Male category
Evan Edgell ‘24 ranked 6th overall in the School-trained Male category
Charlie Pepper ‘27 ranked 9th overall in the Open Male category
Georgia Robinson ‘24 ranked 13th in the School-trained Female category
Greenwood’s Open Female team placed 4th overall in the CISAA standings
Greenwood’s Open Male team placed 5th overall in the CISAA standings
Greenwood’s School-trained Male team placed 6th overall in the CISAA standings
Next meet is on February 28
Basketball
U14 Boys’ Basketball DII
Feb 6: Won 45-28 against De La Salle
Feb 8: Lost 48-29 to Toronto Montessori School
Feb 13: Won 59-24 against Montcrest School
CISAA Championship playoffs on February 22
U14 Boys’ Basketball DIII
Jan 25: Lost 40-37 to The York School
Feb 6: Won 57-42 against The York School
Feb 13: Lost 66-30 to St. John’s Kilmarnock
CISAA Championship playoffs on February 27
Jr Boys’ Basketball DIB
Jan 24: Won 43-27 against Trinity College School
Feb 7: Lost 53-44 to Toronto French School
Feb 14: Won 68-53 against Hillfield Strathallan College
Feb 21: Won 58-47 against Trinity College School
Jr Boys’ Basketball DIII
Jan 24: Lost 50-46 to Pickering College
Feb 12: Lost 45-30 to St. John’s Kilmarnock
CISAA Championship playoffs on February 21
Sr Boys’ Basketball DIB
Feb 5: Lost 47-44 to Appleby College
Feb 7: Won 57-45 against Holy Trinity School
Feb 14: Won 58-31 against Royal St. George’s College
Feb 21: Won 69-30 against Hillfield Strathallan College
Curling
Sr Co-Ed Curling DII
Jan 24: Lost 7-1 to Toronto French School
Feb 5: Won 5-4 against Toronto Montessori School
Feb 7: Lost 5-4 to St. Andrew’s College
Feb 14: Lost 6-3 to The York School
Hockey
U14 Boys’ Hockey DII
Feb 6: Lost 8-7 to Pickering College
Feb 12: Lost 7-4 to Ridley College
CISAA Championship playoffs on February 27
Sr Boys’ Hockey DI NC
Jan 24: Lost 5-1 to Crescent School
Feb 7: Lost 4-2 to Lakefield College School
Feb 12: Won 3-0 against Holy Trinity School
Feb 14: Won 3-2 against Crescent School
Next game is February 21
Sr Girls’ Hockey DIB
Feb 5: Lost 4-2 to Branksome Hall
Feb 7: Lost 8-0 to De La Salle
Feb 13: Lost 5-3 to Trinity College School
Feb 14: Lost 5-2 to Branksome Hall
CISAA Championship playoffs on February 21
Snowboarding
U14 & Sr Snowboarding
Feb 7: The teams raced at Craigleith. Here are the results:
Ford Amery ‘24 placed 2nd overall for the U20 Boys category
Mikayla Baker ‘25 placed 3rd overall for the U20 Girls category
Samantha Jaskolka ‘26 placed 6th overall for the U16 Girls category
Matt McLaughlin ‘24 placed 5th overall for the U20 Boys category
Julia McLennan ‘25 placed 5th overall for the U20 Girls category
Julia Morris ‘24 placed 7th overall for the U20 Girls category
Nicholas O’Dwyer ‘26 placed 3rd overall for the U16 Boys category
Feb 14: The teams participated in the Alpine Championships. Here were the top rankings:
Ford Amery ‘24 placed 1st overall for the U20 Boys category
Mikayla Baker ‘25 placed 4th overall for the U20 Girls Category
Samantha Jaskolka ‘26 placed 9th overall for the U16 Girls category
Julia McLennan ‘25 placed 10th overall for the U20 Girls category
Julia Morris ‘24 placed 5nd overall for the U20 Girls category
Nicholas O’Dwyer ‘26 placed 4th overall for the U16 Boys category
The team will attend the Boardercross Invitational event on February 21.
Both the Girls and Boys teams have qualified for OFSAA and will compete next week.
Swimming
U14 Swim Team competed on February 6. Toby Hunter ‘29 had top 10 finishes in the 50 metre breaststroke, 100 metre freestyle and 100 metre IM
Sr Swim Team: February 14
Lilly Cloth ‘27 placed 2nd in the 100 metre freestyle, 3rd in the 50 metre freestyle and was in the top 10 for the 50 metre backstroke
Mel Edgell ‘25 finished in the top 10 for the 50 metre and 100 metre freestyle
Jaimee Ruby ‘27 finished in the top 10 for the 50 metre breaststroke and 100 metre freestyle.
Senior Championship meet is February 21
Volleyball
U14 Girls’ Volleyball DII
Feb 8: Won 2-0 against Trafalgar Castle School
Feb 8: Won 2-0 against Havergal College
Feb 13: Won 2-0 against Holy Name of Mary College School
Feb 13: Lost 2-0 to The York School
CISAA Championship quarterfinals on February 22
U14 Girls’ Volleyball DIII
Feb 6: Lost 2-0 to Crestwood Preparatory College
Feb 6: Won 2-0 against Country Day School
Feb 13: Won 2-1 against Trinity College School
Feb 20: CISAA Championship semifinals at Trinity College school, score not yet available on CISAA website
Jr Girls’ Volleyball DII
Feb 5: Won 3-0 against Bishop Strachan School
Feb 14: Won 3-0 against Crestwood Preparatory College
CISAA Championships playoffs on February 23
Jr Girls’ Volleyball DIII
Jan 24: Won 2-0 against Country Day School
Jan 24: Lost 2-1 to Pickering College
Feb 14: Lost 2-1 to Trafalgar Castle School
Feb 14: Lost 2-1 to Toronto Montessori School
Sr Girls’ Volleyball DI
Jan 24: Lost 3-0 to Bishop Strachan School
Feb 7: Won 3-2 against The York School
Feb 12: Lost 3-0 to St. Clement’s School
Back